مقالات

1395/6/4 پنجشنبه

گزارشی از همایش «قهرمان زندگی خود باش» در مرکز آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی منجیل

همایش دو روزه قهرمان زندگی خود باش با محورهای استفاده درست از فرصتها ، در کمین فرصتها باشیم ، اتلاف وقت ، فرصتهای طلایی و بی بازگشت ، خوش بینها و بدبین ها و ارتباطات زناشویی با حضور دکتر دهنوی و شاهین فرهنگ ، از اساتید برجسته و بین المللی، در آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی قمربنی هاشم علیه السلام نداجا برگزار شد.

 

همایش دو روزه "قهرمان زندگی خود باش" با محورهای استفاده درست از فرصتها ، در کمین فرصتها باشیم ، اتلاف وقت ، فرصتهای طلایی و بی بازگشت ، خوش بینها و بدبین ها و ارتباطات زناشویی با حضور دکتر دهنوی و شاهین فرهنگ ، از اساتید برجسته و بین المللی، در آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی قمربنی هاشم "علیه السلام" نداجا برگزار شد. 

ما در زندگی خیلی چیزها یاد گرفته ایم که ممکن است خیلی وقتها به درد نخورند ولی خیلی چیزها را یاد نگرفته ایم که می توانند خیلی به درد ما بخورند . اینکه چگونه می شود  فرصتها را شکار کرد؟ چگونه می شود در زندگی قهرمان شد؟ چه کار کنیم که لحظه ها یکی یکی در چنگ ما قرار گیرند؟ چگونه می شود قهرمان شد؟ و ....

   همه انسانها مادر زادی قهرمان متولد می شوند...

وقتی ما انسانها شکل گرفتیم چندین میلیون اسپرم به سمت یک تخمک حرکت کردند. یک مسابقه ای بود که در این مسابقه فقط یک نفر می توانست برنده شود یعنی شانش برنده شدن یک به میلیارد بود.از نظر علمی من وقتی بر روی کره زمین زندگی می کنم به معنای این است که اسپرم شماره یک به تخمک رسیده و اگر اسپرم دیگری به تخمک می رسید انسان دیگری بوجود می آمد. پس ما در اولین مسابقه زندگیمان که شانس برنده شدن یک به میلیارد بود، برنده شده ایم واین برخلاف نظر کسانی است که می گویند: ما مادر زادی بازنده به دنیا آمده ایم. کسانی که در المپیک یا مسابقات جهانی قهرمان می شوند فقط با شکست دادن چند نفر انگشت شمار به موفقیت می رسند ولی ما ابتدا در مسابقه ای برنده شده ایم که بر میلونها رقیب پیروز شده ایم. پس ما باید نگاهمان در زندگی این باشد که  مادر زادی قهرمان به دنیا آمده ایم.

   عجله در زندگی باعث می شود فرصتها در زندگی دیده نشوند...

امام علی "علیه السلام" فرموده اند: در کمین فرصتها باشید چراکه فرصتها مثل ابر بهاری می گذرند. ما خیلی وقتها در زندگی کارها را با عجله و شتاب انجام می دهیم مثلا وقتی می خواهیم مسافرت کنیم مسیرها و جاده ها را آنقدر با سرعت طی می کنیم که کاملا از زیباییهایی که در مسیر وجود دارند قافل می شویم و خیلی چیزها را نمی توانیم مشاهده کنیم ولی اگر مقداری با سرعت پایین تر رانندگی کنیم آن وقت جرات پیدا می کنیم و می توانیم اطراف خود را ببینیم و فرصتها را شکار کنیم ولی ما انسانها اغلب از اول به آخر نگاه می کنیم و خیلی از فرصتها را که در مسیر زندگی وجود دارند نمی بینیم .

    موفقیت یک انتخاب است...

هیچ کس در زندگی قهرمان نمی شود مگر اینکه دست به عمل بزند. قهرمان انتخاب می کند که برنده باشد و بازنده انتخاب می کند که بازنده باشد. ممکن است ما ساعتها در عرشه ناو یا محل خدمتی خود کار خاص نداشته باشیم . این زمانها نباید برای وقت تلف کردن باشد . کسی قهرمان می شود که بخواهد و اراده کند از تمامی لحظات زندگی خود به درست ترین و کامل ترین نحو ممکن استفاده کند. در اطراف ما آدمهای زیادی زندگی می کنند که ممکن است اطلاعات زیادی هم داشته باشند که بتوانند به ما انتقال دهند پس باید بخواهیم از ثانیه های زندگی به بیشترین وجه ممکن  استفاده مطلوب داشته باشیم . قهرمان واقعی کسی است که نگران از دست رفتن فرصتهاست و کسی که نمی خواهد از فرصتها استفاده کند هرگز قهرمان نخواهد شد.

   همه کاره خود انسان است...

هیچ کس در زندگی باعث نمی شود که انسان قهرمان زندگی خود باشد جز خودش و هیچ کس برنده شدن در زندگی را از انسان نمی گیرد جز خودش. هیچ کس فرصتها را به انسان هدیه نمی کند جز خودش اصل این است که همه کاره خود انسان است.

   سختیهای زندگی،  انسان را توانمند می کند...

کسانی قهرمان زندگی می شوند که درست زندگی کردن را بلد هستند؛ یعنی اگر مزاحمی وارد زندگیشان شد به جای شکوه و اعتراض، از آن به عنوان یک فرصت جهت اوج گیری در زندگی استفاده کنند . همانگونه که الماس در سخت ترین شرایط و در سخت ترین مکان بوجود می آید و مروارید بواسطه نفوذ عامل مزاحم در صدف شکل می گیرد ما نیز باید یاد بگیریم جهت  مروارید و الماس شدن در زندگی سختیها و مزاحمتهای مختلف را بپذیریم. قهرمان زندگی در واقع از فشارهای زندگی ، از مزاحمتها ، از مخالفتها  و ... در راستای ارتقاء خود استفاده می کند . چرچیل می گوید: بدبین مشکل را در هر فرصتی می بیند و خوش بین فرصت را در هر مشکلی . آدم خوش بین کسی است که وقتی گره ای در زندگیش ایجاد می شود می گوید این یک فرصت است ولی آدم بدبین همیشه از گره های زندگی شروع به شکوه و شکایت می کند. انسان وقتی گره های زندگی خود را می گشاید توانمند تر می شود و این یعنی قهرمان شدن در زندگی.

   باید تشنه تحول بود...

کسی که میخواهد در زندگی متحول می شود همانند کسی که در حال غرق شدن داخل آب شدیدا مشتاق رسیدن به اکسیژن و هواست ، باید اینگونه مشتاق تحول باشد.

   باید تک تک مطالبی که یاد می گیریم ، در مسیر درست عمل کنیم...

بعضی ها فکر می کنیم اگر بیشتر بخوانیم و بیشتر یاد بگیریم ، بیشتر آدم موفقی هستیم . این کاملا غلط است . اگر انسان یک چیز را یاد بگیرد و به آن عمل کند بهتر از آن است که هزار چیز را یاد بگیرد و به هیچ کدام عمل نکند. قهرمان کسی است که یک مطلب را یاد می گیرد وبه آن عمل می کند بعد به سراغ یاد گیری مطالب دیگر می رود. پس جهت موفق شدن باید به تک تک مطالبی را که آموخته ایم عمل کنیم و صرف یاد گرفتن تنها کافی نیست.

   تنبلی، غرور و تعصب بیجا مانع تحول ...

آدم تنبل ، مغرور و متعصب هیچ وقت در زندگی به دنبال یاد گرفتن و عمل نیست. آدم متعصب که ادعا دارد همه چیز را می داند هیچ وقت متحول نخواهد شد. ما به تناسب سن ، علم، تجربه ، جایگاه ، شان و منزلت اجتماعی که داریم گاه دچار تعصب و لجاجت و غرور می شویم که این مانع تحول انسان در زندگی می شود. کسانی که ادعا می کنند همه چیز را می دانند اینها هرگز پذیرای چیزهای جدید در زندگی نخواهند بود پس اینها هیچ وقت برنده و قهرمان نمی شوند.کسی که وجود خود را از لجاجت ، غرور و تعصب بی جا خالی کند آن وقت آماده می شود که از دیگران یاد بگیرد.

از امام رضا "علیه السلام" در رابطه با ویژگیهای آدم عاقل سوال شد. امام ده ویژگی را برای انسان عاقل عنوان کردند و فرمودند: اما دهمین ویژگی انسان عاقل آن است که هر کس را ببیند بگوید او از من بالاتر است زیرا او بدیهایش آشکار و خوبیهایش پنهان است و اگر انسان با این دیدگاه به انسانهای اطراف خود نگاه کند،همه می توانند برای انسان یک معلم باشند.

   ترس نباید مانع تحول در زندگی باشد...

انسانی که به زندگی فعلی خود عادت کرده است و ترس از این دارد که تحول ممکن است شرایط فعلی را از او سلب کند، هرگز متحول نخواهد شد. ترس از شکست ، ترس از اینکه ممکن است دیگران انسان را مسخره کنند ، ترس از پذیرفته نشدن و ... عواملی هستند که مانع تحول انسان در زندگی می شوند.

   جهت غلبه بر ترس و مشکلات باید خود را به نزدیک کرد...

انسان از چیزی که می ترسد باید جهت غلبه بر آن خود را به آن نزدیک کند . ناپلئون بناپارت می گوید: انسان برای خاموش کردن آتش باید خود را به آن نزدیک کند پس عمده ترین راه مبارزه با ترس و مشکلات مواجه شدن با آن است.

  امکانات زیادی جهت رسیدن به موفقیت داریم...

ما جهت رسیدن به موفقیت امکانات زیادی در اختیار داریم که بیشتر از آنها غافلیم. اگر خوب به اطراف خود دقت کنیم و امکانات را بخواهیم ، امکانات دیده می شوند، امکاناتی که خداوند در وجود ما و امکاناتی که درمحیط اطراف ما قرار داده است. همه چیزهایی که در محیط ما قرار دارند دارای نوعی شعور می باشند و به محض اینکه کسی آنرا واقعا طلب کند خود را نمایان می کنند.

   نباید امروز و فردا کرد...

انسان جهت رسیدن به موفقیت و تحول در زندگی باید از همان زمانی که مصمم به انجام اموری شده است ، دست به کار شود. کسانی که در زندگی امروز و فردا می کنند بدانند این فردا هرگز نخواهد آمد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر