اخبار ارگان های دریایی

1395/12/21 شنبه

تکمیل ۹۸ درصدی توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

سرپرست طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی از تکمیل ۹۸ درصدی توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی خبر داد.

 

محمدرضا چلیپا با بیان اینکه طرح فازهای ۱۷ و ۱۸ مانند سایر طرح های پارس جنوبی جهت برداشت ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی در روز طراحی شده است، افزود: از این فازها ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین برای انتقال  به شبکه سراسری، یک میلیون تن اتان، یک میلیون تن LPGو روزانه ۸۰۰ هزار بشکه میعانات برداشت خواهد شد.
سرپرست طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی درمورد میزان پیشرفت پروژه توضیح داد: در حال حاضر پیشرفت کل پروژه ۹۸ درصد است و ۹۵ درصد محصولات مذکورتولید می شود. گاز شیرنی این فاز به خط هفتم سراسری منتقل می‌شود، این خط از عسلویه آغاز شده و به شرق کشور می رود.
وی در ادامه با بیان اینکه طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی متشکل از چندین پیمانکار مختلف است، تصریح کرد: کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع، شرکت مهندسی و ساختمان نفت و شرکت مهندسی و تاسیسات دریایی جهت ساخت دو سکوی اصلی پروژه، دو خط لوله و تاسیسات خشکی در این پروژه فعالیت می‌کنند. دو سکوی دیگر و خطوط لوله میانی توسط شرکت ایزو ایکو ساخته شده، شرکت ملی حفاری ایران ۲۲ حلقه چاه و شرکت دانا انرژی ۲۲ حلقه چاه حفاری کردند و تحویل پروژه داده اند.
 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر